МЛАДИТЕ ОГНЕБОРЦИ ОТ ОУ “Н.Й.ВАПЦАРОВ” В ПОПОВО – ОТНОВО ПОБЕДИТЕЛИ В ОБЛАСТНИТЕ СЪСТЕЗАНИЯ

Идния месец отборът от гр. Попово ще представя за десети пореден път област Търговище на републиканските състезания на отрядите “Млад огнеборец”

Нa 16.05.2012 г. на градския стадион в Попово се проведоха XIII-те областни състезания на младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец”. В надпреварата участваха отборите-победители в общинските първенства: на II СОУ ”Проф. Никола Маринов” – Търговище с ръководител на отбора гл. пожарникар Пламен Василев, на Основно училище ”Н.Й. Вапцаров”–Попово с ръководител на отбора гл. пожарникар Павлин Пеев, на Прогимназия “Акад. Даки Йорданов”-Омуртаг с ръководител на отбора пожарникар Мирослав Миланов, и на СОУ “Св.св. Кирил и Методий”-Антоново, с ръководител на отбора гл. пожарникар Иван Димитров.

В отрядите “Млад огнеборец” участват ученици от 12 до 16-годишна възраст, а целта на едноименното движение е повишаване на физическата дееспособност на младежите и развиването на трайни практически умения  и готовност за правилни действия при пожари, бедствия и аварии. Състезанията бяха организирани от ОУ “ПБЗН”-Търговище и РС “ПБЗН”-Попово, с партньорството на община Попово и на читалище “Св.св. Кирил и Методий” в същия град. Гост на проявата бе зам.-областният управител г-жа Елка Станчева. Преди старта на надпреварата състезатели, съдии, журналисти и зрители се насладиха на изкуството на възпитаниците на представителния танцов състав “Северняче” в гр. Попово с ръководител Станимир Иванов.

Състезанието бе открито от гл. инспектор Милен Пеев, началник на РС “ПБЗН”-Попово. Момчетата демонстрираха познанията и уменията си в две състезателни дисциплини – “Бойно разгръщане на 75-метрова състезателна пътека” и “400 м щафетно бягане с препятствия”. В първата състезателна дисциплина младите огнеборци демонстрираха уменията си при преодоляване на препятствия, пълнене на резервоари с вода, преминаване през тунел, връзване на възли, зададени на снимки. Победител в дисциплината “Бойно разгръщане на 75-метрова състезателна пътека” стана отборът на Основно училище “Н.Й. Вапцаров” в Попово с 953 т., пред отбора на II СОУ “Проф. Никола Маринов”-Търговище с 902 т., и отбора на Прогимназия “Акад. Даки Йорданов” с 882 т. И във втората дисциплина – “400 м щафетно бягане с препятствия”, победата отново грабна отборът на младите огнеборци от гр. Попово със 100 т. Непосредствено след тях се наредиха момчетата от гр. Търговище с 89 т., а само на точка след тях в дисциплината остана отборът от гр. Антоново – 88 т. Така крайното комплексно класиране в тазгодишните областни състезания доби следния вид: победител – отборът на отборът на Основно училище “Н. Й. Вапцаров” в Попово с 1053 т., пред отбора на II СОУ “Проф. Никола Маринов”-Търговище с 991 т., и отбора на Прогимназия “Акад. Даки Йорданов” с 959 т.

На отборите, класирали се на първите три места в областните състезания, бяха връчени купи, а на отделните състезатели– медали/Всеки отбор се състои от 10 състезатели, в т.ч. и резервният такъв/. В програмата, съпътстваща състезанията, участваха още танцова формация “Чар” от гр. Попово с ръководители В.Цолова и М. Таушанова, а с вокални изпълнения – Кристина Иванова и Николета Маринова от същия град.

На момчетата от отбора на гр. Попово и на техния ръководител гл. пожарникар Павлин Пеев предстоят още много часове усилени тренировки, защото целта им е да се представят отново по досегашния убедителен начин на републиканските състезания на младежките противопожарнии отряди “Млад огнеборец”, които ще се проведат от 7 до 11.06.2012 г. в курортния комплекс “Албена”. Припомняме, че от миналогодишните републикански състезания момчетата от Попово се завърнаха с две купи – за трето място в комплексното класиране и в дисциплината “400 м щафетно бягане с препятствия”, а всеки участник в отбора се окичи с по два бронзови медала.  Тазгодишното участие на състезатели на ОУ “Н.Й. Вапцаров”-гр. Попово на републиканските състезания “Млад огнеборец”  ще бъде за десети пореден път.