МЛАД ОГНЕБОРЕЦ
В училищата на област Търговище към момента функционират 14 младежки противопожарни отряда “Млад огнеборец”/по 5 в общините Търговище и Попово, по два – в гр. Омуртаг и в гр. Антоново/, в които основните техники на борбата с огнената стихия изучават 175 ученици на възраст от 12 до 16 години. Инструктори на отрядите са служители на звено“ПБС”- Търговище, и учители, като за всеки отряд от директора на съответното училище се определя педагогически отговорник. Ежегодно отрядите от различните училища в областта мерят сили и умения в две състезателни дисциплини, които са включени в спортните им занимания през годината - “Бойно разгръщане на състезателна пътека” и “400 метра щафетно бягане с препятствия”. Областните състезания на младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец”, организирани от звено “Пожарна безопасност и спасяване”- Търговище, по традиция се радват на значителен брой публика и предизвикват голям интерес сред децата, което укрепва състезателния им дух и желание за победа. Те не се привеждат само в областния център, а в различните години в различни градове на област Търговище, с което се цели популяризирането на пожаро-приложните спортове сред подрастващите и повишаване на противопожарната им култура. Право на участие в областното първенство добиват отборите-победители в общинските състезания на младежките противопожарни отряди от област Търговище. Общинските напревари се организират със съдействието на училищните ръководства, на Регионалния инспекторат на Министерството на образованието и на общините, което е израз на провежданата регионална и местна образователна политика за повишаване на противопожарната култура на подрастващите. През 2010 г. са проведени 11-тите поред областни състезания на младежките противопожарни отряди ” Млад огнеборец” в област Търговище. Първата състезателна дисциплина “Бойно разгръщане на състезателна пътека” включва четири участъка. През препятствия се построява шлангова линия; по мишена се действа с кофпомпа, като при напълване на съд с вода се задействат звуков и светлинен сигнал; на стойка правилно се подреждат пожарникарски уреди и съоръжения и пак на стойка се изпълняват възли, използвани при извършване на пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност. Във втората състезателна дисциплина - “400 метра щафетно бягане с препятствия” едновременно в два съседни коридора отборите преминават през девет на брой участъка с предаване на щафета (струйник). Преодоляват се три препятствия - стойка с летва, стена със стъпала и дървена преграда, на която летвата не трябва да бъде съборена. И в тази дисциплина се изпълнява построяване на гасителна линия - разгъват се, като се скопчават към разклонител, два шланга. Борави се и с пожарогасител. Излъчват се победители – отборно, от първо до трето място в двете състезателни дисциплини, а въз основа на класирането в двете дисциплини се определя отряд - първенец в комплексното класиране. В областните състезания през 2010 г. победител стана отбора на отряд “Млад огнеборец” от основно училище “Н. Й. Вапцаров” в гр. Попово с водач главен пожарникар Павлин Пеев. Този отбор е неизменен победител в областните първенства през последните няколко години. Доказателство за класата на младите огнеборци от Попово са престижни класирания на отбора им на републикански състезания на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец”, които се провеждат ежегодно в Албена – напр. трето място в крайното комплексно класиране през 2008 г. Висока оценка за положените от децата труд и усилия е и включването на четири момчета от този отбор в разширения състав на националната гарнитура на отряд “Млад огнеборец”, който участва голямо международно състезание в Острава/Чехия/, проведено през м. юли 2009 г.